Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 07:37
 
Doç. Dr. Zeki Tan’ın yeni kitabı Kur’an’lı Hayat Hayatlı Kur’an
Doç. Dr. Zeki Tan’ın yeni kitabı Kur’an’lı Hayat Hayatlı Kur’an
EĞİTİM Haberi
Doç. Dr. Zeki Tan’ın yeni kitabı Kur’an’lı Hayat Hayatlı Kur’an

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Adilcevaz’ın Eski Müftüsü Doç. Dr. Zeki Tan son kitabı ile ilgili şunları söyledi.

 

Doç. Dr. Zeki Tan; “Kur’an, Allah’ın insanların adeta elinden tutmak için gönderdiği evrensel bir mesajdır. Başka bir ifade ile Kur’an “el-Mümin” olan Allah’ın sözüdür.  “Emin” olan melek tarafından  “el-Emin” olan peygambere, yeryüzünün “en güvensiz” coğrafyasını “el-beledu’l-Emin” haline getirmiş; şairin ifadesiyle “yırtıcılıkta sırtlanları geçen” fertleri kendilerine büyük güven duyulan “mümin”  yapmıştır.

Kur’an Rabbimizin adeta bir “otobiyografisidir”. Allah’ı gereği gibi tanıyabilmek için Kur’an ile buluşmak gerekir. Allah’ın kendisi hakkında en güzel konuştuğu kitap Kur’an’dır. Hz. Peygamber (s.a.s.)’i de en iyi anlatan “biyografi”   yine Kur’an’dır. İnsanı ve içinde yaşadığımız evrenin “düşünce ve anlama haritası” da Kur’an’dır.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.)’i karakterini inşa eden İmam Madrid’inin “Peygamberi Kur’an yetiştirdi, eğitti/edebe el-Kur’an dediği gibi kıyamete kadar insanlığa model toplum örneğini ortaya çıkaran kitap yine Kur’an’dır. O’nun her bir ayeti yollara dikilen işaret levhaları gibidir.

 

Selefin “Kur’an sadece kendisiyle amel olunmak için indirildi, insanlarsa onun kıraatını amel edindiler” ifadesi ile günümüz müktefekkirlerinden Aliya İzzet Begoviç; Kur’an’ın “ilahiyat formalizmine” kurban edildiği, aktif (inşa edici) karakterini kaybettiği irrasyonel ve mistik alana tutunduğu böylece asıl sorunun anlamdan uzaklaşma olduğunu şöyle anlatır: “Kur’an-ı Kerim’i okuyor, yorumluyorlar, sonra yine okuyorlar, inceliyorlar ve sonra yine okuyorlar. Bir defa olsun uygulamak zorunda kalmamak için bir cümlesini binlerce defa tekrarlıyorlar.

 

Hayatta nasıl uygulanacak sorusundan kaçmak için Kur’an-ı Kerim’in nasıl okunması gerektiği hususunda geniş ve itinalı bir ilim ürettiler. Nihayetinde, Kur’an-ı Kerim’i anlaşılan bir manası ve içeriği olmaksızın çıplak bir ses haline getirdiler.”

 

İlahî vahiy bizatihi inananlarını ahlaklı yapmaz, ahlaklı olmanın yolunu ve yöntemini gösterir. Vahyin gösterdiği yolda (sırat-ı müstakim ’de) yürümeye “hidayet” denir.  Hidayet yola koyulan kimsenin tatlılıkla elinden tutma,  nasıl ve nerede yürüneceğine kılavuzluk yapmadır. Yoksa baskı ve dayatma değildir.

 

Çöldeki yolları iyi bilen ve insanlara yol gösteren, insanları varacakları yerlere selametle götüren kimseye “hâdi” denir. Arabistan çölü, son derece tehlikeli bir yerdir. Bundan dolayı en tecrübeli kılavuzlar bile çölde yürürken bir noktada şaşırıp sapabilir. Şaşırmadan kılavuzluk görevini yapmak, kılavuz için gurur ve övünç vesilesi idi.

 

Kur’an kavramları içinde hâdi kavramı son derece önemlidir: Kur’an’da hâdi ise bizzat Allah’tır:  (Bakara, 2/120)  Öyle bir kılavuz ki asla sapmaz, yolu kaybet(tir)mez. Bundan dolayı da o, tam güvenilir “el-emîn” hâdi/kılavuzdur. Yolu yürüyene de “mümin” denir.”

ONLİNE KİTAP OKUMA LİNKLERİ AŞAĞIDA MEVCUTTUR

https://www.kitapyurdu.com/kitap/kuranli-hayat-hayatli-

https://www.idefix.com/Kitap/Kuranli-Hayat-Hayatli-Kuran/Din-852286001

https://www.amazon.com.tr/Kuranlı-Hayat-Hayatlı-Kuran-r=1-3

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: Doç., Dr., Zeki, Tan’ın, yeni, kitabı, Kur’an’lı, Hayat, Hayatlı, Kur’an, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı