Haber Detayı
03 Ekim 2021 - Pazar 12:58
 
Adilcevaz'da Ceviz Hasadı Başladı
Adilcevaz'da Ceviz Hasadı Başladı
GÜNDEM Haberi
Adilcevaz'da Ceviz Hasadı Başladı

Bitlis'in Adilcevaz ilçesinde, ceviz hasadına başlandı.

Büyüklüğü, lezzeti ve yağ oranıyla Türkiye'nin en kaliteli cevizleri olan ve ceviziyle dünyada ün kazanan ceviz kenti Adilcevaz’da ceviz hasadı başladı.

 

Bitlis/Adilcevaz’da ceviz fidanı üreticiliği yapan ve son yıllarda da sertifikalı ceviz fidanı üreten Mehmet Akkoyun yaptığı açıklamada bu yılın ceviz hasadının başladığını, Türkiye’de kendi kendini dölleyen ve tozlayan tek cevizin Adilcevaz cevizi olduğunu söyledi.

 

 Akkoyun, son 4 yıldan beridir Kazankaya ve Adilcevaz13 adında sertifikalı fidan ürettiklerini, bunu da Türkiye’nin değişik illerinde yetiştirilmek üzere bahçeler kurduklarını belirterek, “Ekim ayı itibarı ile Adilcevaz’da ceviz hasat dönemi başladı.

 

Adilcevaz cevizinin özelliğine değinen Akkoyun, “yağı, tadı, aroması ve özellikle yerli ve milli çeşidimiz olduğu için üzerinde çok fazla bilimsel çalışmalar yapıyoruz ve verimini alıyoruz.  Akkoyun şöyle devam etti, “Adilcevaz cevizi, bin 800 rakımda yetişen bir özelliği vardır. Fidan olarak kendi kendini dölleyip tozlayan tek çeşit olmasıdır. Geçtiğimiz yıllarda cevizimizi tescilleyerek Kazankaya ve Adilcevaz13 adları atında ceviz fidanı yetiştirmeye başladık dedi.

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: Adilcevaz'da, Ceviz, Hasadı, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı