Yazı Detayı
23 Nisan 2020 - Perşembe 11:03
 
HER FATİHA BİR BAŞLANGIÇTIR VE BAŞLANGIÇ ÇOK YAKINDIR!
NAİL VELİOĞLU
nailvelioglu@hotmail.com
 
 

HER FATİHA BİR BAŞLANGIÇTIR VE BAŞLANGIÇ ÇOK YAKINDIR!

 

Bir yalnızlığa mahkûm kaldık ki sormayın gitsin. İçinde onlarca yol bulunan bir labirentte, hangi yolun çıkışa ulaştıracağı bilinmez bir hal almış. Sanki her yol ayırımı uçurumlara çıkıyor. Korku, telaş ve tedirginlik hâkim yeryüzü coğrafyasında.

Masallarda ölümü unutturup kahramanların zaferlerine odaklanmışken, bir garip salgının ortasında bulduk kendimizi.

Oysa her gün ekranlarda, çarşıda, pazarda, konferanslarda, seminerlerde, söyleşilerde hemen her yerde, Suriye’yi, savaşı, mültecileri, ekonomik verileri, büyüme rakamlarını, altın fiyatlarını konuşuyorduk bu korona belasına düşmeden önce.

Bu derde düşmeden önce birilerinin ölümünü konuşuyordu, oturduğu yerden birileri. Birilerinin terazi kefelerinin birinde petrol varilleri, öbüründe sahile vuran çocuk bedenleri.

Ölüm denen duyguyu birileri kurgular, birileri uygulardı. Kurguyu hep onlar, oyunu hep onlar yapardı. Rusya’sından Amerika’sına, Çin’inden Almanya’sına aynı zehirli dalın zararlı yapraklarıydılar.

Şimdilerde bir korona virüs var ki dostlar, kelimenin tam anlamıyla “adalet dağıtıyor.” Hani kendini “G-8” lerle, “G-20” lerle dünyadan izole ederek yeni bir dünya kuranlar vardı ya, hani ekmek yerine pasta yiyenler. İşte onların tümüne tek tek uğruyor bugünlerde bu korona virüs.

Kral ile köleyi ayırmadan, zengin ile fakire, burjuva ile işçiye aynı anda hatırlatıyor ölümü. Lordlarla avama aynı anda dokunuyor. Çar’mış ya da başkanmış statülerini hiç ayırmıyor. Ten renginin beyazına, siyahına, sarısına da hiç bakmıyor. Konuştuğu dile, inandığı dine göre de ayırım yapmıyor. Nitekim Rabbimiz Kur’an’da “Ve öyle bir fitneden sakının ki, içinizden yalnızca zulüm yapanlara dokunmakla kalmaz. (Masumları da yakar)” buyurur.

Görünen o ki, korona, insanlığa masumiyeti, adaleti ve fıtratı hatırlatmak üzere bir görev icra ediyor. Yeryüzündeki tüm insanlar, hatta tüm canlılar güvende olmadıkça, bu yaşlı küreye efendilik taslayanlar güvende olamayacaklar.

Sahip olunan nimetlerin farkına varmak ve adaletli bir şekilde paylaşmak için illa bir musibete mi duçar olmak gerekirdi? Tedbirin ve temizliğin kıymetini, bölüşmenin lezzetini daha ne zaman anlayacaktık.

Daha düne kadar sözüm ona düşünce kuruluşları İslamafobi ile toplumları korkutarak, zulüm üreten teoriler ileri sürerken, bugün Avrupa semalarını ezan sesleri inletiyor.

Sermaye çaresiz, siyasal/ekonomik güçler bir anlam ifade etmiyor. bilim ve teknoloji çözüm üretmek için hiç bu kadar çırpınmamıştı. Bugüne kadar böyle şeyler hep dağdaki çobanı bulurdu. İşin ilginç yanı bu kez saraylara, lordlar kamarasına, meclislere, holdinglere sızmayı başaran ve herkese adil davranan bir korona ile karşı karşıyayız.

Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını hepimiz biliyoruz. Korona salgını yüzyılımızın miladıdır. Tüm olgu ve olaylara ilişkin değerlendirmeler korona öncesi ve korona sonrası şeklinde tasnif edilecek.

Belki de yerküremiz Fatiha okumuştur. Her Fatiha bir başlangıçtır. Ve başlangıç çok yakındır..

Nail VELİOĞLU

Eğitim Bir Sen Ankara 4 Nolu Şube

Başkan Yardımcısı

 
Etiketler: HER, FATİHA, BİR, BAŞLANGIÇTIR, VE, BAŞLANGIÇ, ÇOK, YAKINDIR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı