Yazı Detayı
29 Eylül 2021 - Çarşamba 19:29
 
Güzel Memleket Adilcevaz
Cengiz Velioğlu
cengizvelioglu3@gmail.com
 
 

Güzel manzarasıyla insanı büyüleyen, mavisi ve yeşiliyle, hayallere sürükleyen, rüyasından uyanmak istemediğim güzel memleket Adilcevaz.

Suphan dağı ve Van gölünün arasında, kışın dağlardan usulca inen fotoğraflarını çıplak gözlerle çektiğim, yüreğimin ta derinlerinde hisetiğim, sessizliğindeki sesi ile bir başka güzelsin Adilcevaz. Senin adını bir türlü koyamadım, içimde hissedip kelimelere dökemediğim şehir, güzelliğin karşısında saygıyla eğilirim. Güneş bir başka doğar gülistan ovasından sıcaklığını hisetiğim, güz geldiğinde görmelisin ceviz bahçelerinde, kuruyan o muhteşem pastel tonlarındaki yaprakları, seni ne kadar olgunlaştırdığını, yere düşen her yaprakta yeryüzüne kattığın hüznü, ya ilkbahar ah o ilkbaharda bir gelin misali giyinip süslendiğin allı pullu, yeşilli mavili, kırmızılı morlu çiçeklerinle o ihtişamın, yaramaz bir çocuk gibi bulutları kovalayan, gece vakti aniden ağaçları koparırcasına esen rüzgârın, bir görsel şölen gibi, bulutların yer değiştirip dağları parçalayacak gibi kopan şimşek sesinle, bütün dünyaya haykırışın yokmu bir güzel memleketi Adilcevazı tam dört mevsim yaşamak gerek.

Hiç usanmadan izledim güzelliğini ve dinledim dünyanın en güzel sesini, sessizliğinin olanca çığlığında Varsa bir kırgınlığım, oda senin güzelliğini çalmak isteyenlerden. Ben küçücük bir fani bu dünyada, sen kim bilir daha kimlere meskenlik edeceksin, bir tabloyu andıran dağlarınla ve doğayı yıkayan yağmurun sonrasında mis gibi kokan toprağınla hatırlayacağım seni Adilcevaz.

Hak, hukuk ve adalet kavramları toplum nezlinde yok olmuşken, mevcut durum bu kadar vahim bir hal almışken memleket güzelliklerini anlatmak lazım bizden sonra kalacak nesillere.

 
Etiketler: Güzel, Memleket, Adilcevaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı