Haber Detayı
28 Mart 2022 - Pazartesi 10:38
 
Zorlu Kış Şartlarında Hayvancılık
Zorlu Kış Şartlarında Hayvancılık
YAŞAM Haberi
Zorlu Kış  Şartlarında Hayvancılık

Bitlis/Adilcevaz’da her yerin beyaza bürünmesiyle bölgede hayvancılıkla uğraşan vatandaşların da çilesi bitmiyor.

 

Bitliste mart ayında da etkisini sürdüren kar ve tipi, en çok geçimini hayvancılıkla sağlayan çiftçileri etkiliyor. Kar kalınlığının yer yer 4 metreye ulaştığı Adilcevaz Çanakyayla köyünde besiciler, hayvanlarını kar üzerinde teknelerde saman vererek besliyor. Kış mevsiminin bu yıl etkili olması nedeniyle zaman zaman yem bulmakta sıkıntı çeken besiciler, zorlu hava koşullarına rağmen hayvanlarının bakımını sürdürmeye çalışıyor.

 

"Kış aylarında çok zorlanıyoruz"

 

Adilcevaz çanakyayla köyünde bu sene kış şartlarının çok çetin geçtiğini belirten besici Sedat Morkoç, "Bu sene kış şartları çok çetin geçti. Kış aylarında çok zorlanıyoruz. Ama biz bu zorlu kış şartlarına rağmen hayvanlarımıza saman vererek bakımlarını yapıyoruz. Kış uzayınca saman fiyatları cep yakıyor ve alım gücümüzde kalmadı, Köyümüz süphan dağı eteklerinde olduğu için kar çok oluyor dedi.

 

Besici mühyettin dönmez ise; bu zor şartlarda yapılan hayvancılık ve ekonomik kriz, yem fiyatlarının artışı ve kış mevsiminde bir de çetin hava şartları eklenince bu zor şartlarında hayvancılık yapıyoruz dedi

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: Zorlu, Kış, , Şartlarında, Hayvancılık,
Yorumlar
Haber Yazılımı