Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 19:21
 
Türkiye Dil Ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şubesinden Vali Çağatay'a Ziyaret
Türkiye Dil Ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şubesinden Vali Çağatay'a Ziyaret
ADİLCEVAZ Haberi
Türkiye Dil Ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şubesinden Vali Çağatay'a Ziyaret

Vali Oktay Çağatay, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şube Başkanı Buğra Turan ile Başkan Yardımcısı Mehmet Can Halidi’yi makamında ağırladı.

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Adilcevaz Şube Başkanlığını 29 Temmuz 2020 tarihinde kurduklarını belirten Başkan Turan, amaçlarının ise dil bilincinin yerleşmesi ve gelişmesini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, Türkçenin doğru kullanılması, edebiyatımızın gelişmesi ve zenginleşmesini sağlayacak çalışma ve hizmetleri yaygınlaştırmak olduğunu Vali Oktay Çağatay’a iletti.

Başkan Yardımcısı Mehmet Can Halidi; ileriki süreçte ilçemiz ve ilimiz adına yapılacak proje ve faaliyetlerle dilimizin ve kültürümüzün maruz kaldığı erozyon ve etkileşimden kurtulması yolunda yapacağımız etkinlikler ile olumlu sonuçlar almayı ve dilimizin özgünlüğünü korumaya yönelik adımlar atılacağından bahsedip, projeleri Sayın Valimize sundu.

“Dilimiz kimliğimizdir.” sloganıyla kurulan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğinin ilçemizde şubesinin kurulmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Vali Çağatay, şube olarak çalışmalarında başarılar diledi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.
Son yıllarda ülkemizde yabancı kelimelere özenin artmasından dolayı Türkçemizin maalesef her geçen gün biraz daha bozulduğunu görmekten duyduğu üzüntüyü dile getiren Vali Çağatay, “Dil, milleti meydana getiren unsurların başında gelir. Dilimizi, yabancı kelimelerin istilasından koruyamazsak kültürümüzü gelecek nesillere aktaramayız ve yok olmaya mahkûm oluruz. Bundan dolayı bu ülkenin vatandaşları olarak bize, dilimizi doğru kullanma konusunda büyük görevler düşüyor. İş yerlerimize ve ürettiğimiz ürünlere yabancı isimler yerine Türkçemizden isimler verelim. İş ve günlük hayatımızda yabancı kelimeler yerine kendi dilimizden kelimeler kullanalım.” dedi.

Başkan Turan, şubenin devam eden çalışmaları hakkında Vali Oktay Çağatay’a bilgi verdi. Şubenin ileriki zamanlarda faaliyete geçirmek istediği projelerle ilgili Başkan Turan ile Vali Oktay Çağatay karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: Türkiye, Dil, Ve, Edebiyat, Derneği, Adilcevaz, Şubesinden, Vali, Çağatay'a, Ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı