Haber Detayı
16 Ocak 2018 - Salı 22:52
 
İKİ DAĞCIDAN SÜPHAN'A TIRMANIŞ
Bitlis'in Adilcevaz ilçesine gelen Erdek Cennet ve M. Fatih Aktürk Süphan Dağı'na tırmanış gerçekleştirdiler.
ADİLCEVAZ Haberi
İKİ DAĞCIDAN SÜPHAN'A TIRMANIŞ

Yıllardır birçok dağa tırmanışlar gerçekleştiren 45 yaşındaki dağcı Cennet Erdek ve 44 yaşındaki M. Fatih Aktürk 4 bin 58 metre yüksekliğindeki Türkiye’nin üçüncü yüksek dağı olan Süphan Dağı'na tırmanış gerçekleştirmek için Yoğun kar yağışı devam ederken tipi rüzgar ve fırtınaya aldırış etmeden ’’Van Gölü Temiz Kalsın ’’dediler,  dikkat çekmek için tırmandılar.

ADİLCEVAZ MEDİA olarak biz sorduk onlar cevapladılar.

 

— KENDİNİZDEN Bahseder misiniz?

 

Erdek Cennet: 16.03.1973 Diyarbakır doğumluyum. Balıkesir’de yaşıyorum. Tutku derecesinde meraklı ve merakımı giderme zevkine sahibim doğuyoruz, yaşıyoruz ve ölüyoruz, bu yaşamın değiştirilmezidir. Öldükten sonra öbür tarafa hiçbir şey götürülmüyor,  giden geri gelmiyor ve bir yaşama hakkımız vardır. Hayatın olağan akışı içerisinde bireysel olarak kendi farkındalığımızın farkına varmalıyız, potansiyelimiz açığa çıkarmalıyız, hayata bakış açımızı evrensel bir insal olma yönünde yaşamalıyız.

 

 

Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü Arazi Edindirme Şubesinde memur olarak görev yapıyorum. Yüksek irtifa dağcılığı, Kaya ve duvar tırmanışları, Tüplü dalışlar, Savunma sanatı Karate- do, Web tasarım, Dağ Fotoğrafçısı, Kırsal turizmci, Türk sanat müziği, Tiyatro, Tango, Dans eğitimlerini aldım.

Türkiye’deki yüksek irtifa Zirve tırmanışlarım ile ilgili yıllık program yapıyorum Türkiye’de aktif olan tüm dağcılık kulüplerinin yıllık faaliyet programlarını ajandama kaydediyor ve hayatımı yaptığım programa göre yaşıyorum keyfime göre zirve faaliyeti bulamasam kendim faaliyetlerimi hobi olarak yapıyorum.

 

 

 

Süphan dağı şuanda çıkışına izin verilen en yüksek irtifaya sahip 4058 mt. henüz zirve çıkış şartları bulunuyorken Fatih ile beraber zirve denemesini önceki hafta karar verdik. Yaşam şartlarımız engel olacak bir durum çıkartmadı. İki yaz ve bu etkinlik (15.01.2018) dahil İki kış tırmanışını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Sabah sekizde başladık yoğun fırtına soğuk yağan kar ve gece dolayısıyla gece saat iki de başladığımız Kışkılı köyü yolunda etkinliği tamamladık. Zirveye çıkınca orada bulunmanın bedenimiz ve ruhumuz üzerinde harika ötesi özel bir etkisi var. Orada bulunmak ve oradaki görsellikleri yaşamak ve 10 dakika uyumak harika ötesi bir şey, Süphan dağına zirve yapacak olanlara kulüplerinden dağcılık eğitim almaları kazma krampon kullanmayı ve ip birliğini öğrenmeleri çok önemlidir, kullanılacak malzemelerin amaca uygun olmalı dağda sürprize yer yoktur. Yiyecekler harcanacak olan enerjiyi karşılamalı yüksek irtifa hastalıklarını ve özellikle ilk yardımı bilmeleri gerekir. Gurupla beraber hareket etmeli iç orta ve üst katman elbiselerinin ayakkabı bere ve eldivenler Süphan dağının şartlarına göre olması etkinliği sağlıklı bir şekilde tamamlamalarını sağlayacaktır. Süphan’ı iyi tanımaları belirledikleri rotalara uymalarını hava durumunu kar yapısını araştırmaları gerekir.

 

Mehmet Fatih Aktürk: Ben 04.11.1974 Mardin doğumluyum. Diyarbakır kulp postanesinde köy dağıtım memuruyum. Diyarbakır doğa sporları kulübü üyesiyim. Türkiye dağcılık federasyonunun düzenlenmiş olduğu yaz ve yürüyüş liderliği eğitimi aldım halen federasyonun dağcılık eğitimlerine devam ediyorum amatörcede olsa yüksek irtifalı dağlara tırmanış gerçekleştiriyorum. Mardin imam hatip lisesi mezunuyum.

 

 

Küçüklüğümden beri doğaya ve dağcılığa karşı merakım var doğayı seviyorum, küçüklüğümde çobanlık yaparken hep dağlara tırmanırdım sonraki zamanlarda dağcılığa karşı hevesim oluştu.

Ben sadece dağcılık değil aynı zamanda bölgemizin ve ülkemizin güzel yerlerini tanıtmayı kendime Misyon edindim kendimi bir kültür elçisi olarak görüyorum.

Süphan dağını seviyorum yazın 3 sefer çıkmıştım kışın hiç çıkmamıştım, cenabı Allah bize çıkmayı nasip etti.

Van Gölü Kirlenmesin Mavi Kalsın Derneği Adilcevaz temsilcisi Orhan Emen hocamızın önerisiyle Van gölü kirlenmesin mavi kalsın temalı Süphan dağı kış tırmanışını Cennet Erdek hocamla gerçekleştirdik, bundan da çok mutlu olduk, zirveye ulaştığımızda bu yüzümüzde gözüküyordu.

 

 

 Hepimizin üzerinde büyük emeği olan bölgemize ve ilimiz olan Diyarbakır'a dağcılık faaliyeti yapan Diyarbakır doğa sporları kulübü başkanı sayın Abdürrahim Ekin hocama çok teşekkür ederim.

 

— Neden dağcı olmayı ve dağcılık yapmayı seçtiniz? Bu spora başlamanızdaki en önemli etken ne oldu?

 

 Erdek Cennet: Ben dağcı olmayı seçmedim dağlar beni dağcı olmamı seçti gibi bir şey oldu, piknik ile doğayı yaşamakla başladım. Tabiattaki doğal güzellikler eşsiz manzaralar beni mest etti bir süre sonra kendi kendimi dağların zirvelerinde bulmaya başladım, çevrem bana dağcı demeye başladı. Dağların gizemleri. Zorlukları yüksek irtifadaki görsellik tabiatın kendisi ve canlıların güzellikleri beni mest ediyor olması çok harika yaşadığımız dünyanın şehirlerden ibaret olmadığını doğada gezince anladım

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Dağcılığı seviyorum bu spora başlamanın en büyük sebebi şehir hayatından uzaklaşıp dağda huzur bulmak tabiatı ve doğayı tefekkür etmek cenabı Allah'ın büyüklüğünü görmek ve bu nimetleri düşünmek bana çok büyük huzur veriyor.

 

— Kendi spor dalınızdaki en büyük başarınız nedir?

 

 Erdek Cennet: Zirve etkinliklerimi başarıyla tamamlamış olmam benim için bir başarıdır.

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Kendi dağcılık branşımda yaz kış demeden irili ufaklı yüzlerce zirve yaptım ülkemizin yüksek dağları olan Kaçkar dağı Erciyes dağı Süphan dağı Diyarbakır Karaca dağı Ödemiş Bozdağı Manisa Spil dağı İzmir Nif ve Mahmut dağı Aksaray Hasan dağı Niğde Demirkazık Dağı kayseri Erciyes Dağı, Aladağlarda, Alaca dağı Van, Erek dağı ve Artos dağı benzeri bir sürü tırmanış ve yürüyüş yaptım.

 

— Tırmanış yaparken en iyi yaptığınız şey nedir?

 

 Erdek Cennet: Yola ve eğime uygun çok güzel yürüyor ve doğayı dinliyorum.

 

Mehmet Fatih Aktürk: Tırmanış yaparken dikkat ettiğim en büyük husus Türkiye dağcılık federasyonunun koyduğu dağcılık kurallarına uymak gurubun düzenine uymak

 

— Tırmanış yaparken hiğiniz en baskın duygu nedir? Bu duyguyu biraz açıklayabilir misiniz?

 

Erdek Cennet: Objelerle veya nesnelerle mutlu oluyoruz ya aldığımızda yada bize verildiğinde oysaki yaradılışımızda gerçek ve doğal olan mutluluk bize yüklenmiş belli bir mesafe veya irtifadan sonra bize yüklenmiş olan hormonumuz devreye giriyor muhteşem ötesi bir sözcüklerle anlatılamayan ancak yaşanan mutluluk ötesi duygularla yüksek irtifa etkinliğimi tamamlıyorum bu duygu başarı duygusu değildir.

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Tırmanış yaparken bendeki en büyük duygu ne kadar zor olursa olsun zirveye ulaşmak ve zirvede biraz uzanmak orada bir çay içmek benim için olmazsa olmaz bir duygu bu duyguyu bütün arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

 

— Başarınızın da arkasında yattığını düşündüğünüz şu ana kadar size verilmiş en iyi tavsiye ne oldu? Bu tavsiyeyi kim, ne zaman verdi?

 

 Erdek Cennet: Kimsenin tavsiyesi veya sözüyle bu spora başlamadım gözlemlemeler yapar doğru olanı bulmaya çalışırım hayatımda kendi kararlarımı kendim veririm. Bir şey isterim onunla ilgili biraz araştırma yaparım gereken iletişimi kurar zaman ve mekan kavramlarımı bir kenara bırakır etkinliğe uygun malzemelerimi hazırlar ve gider etkinliğimi yaparım.

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Başarılarımın arkasında ne şart arasında olursa olsun devam etmek ve bırakmamak bu tavsiyeyi değerli hocam Emin Boztepe’den aldım

 

— Feyz aldığınız sporcular, rol modelleriniz, kahramanlarınız kimlerdir? Neden?

 

Erdek Cennet: Kaç yıl önce tam olarak yılı hatırlamıyorum astronotun biri uzaydan dünyaya başarılı bir şekilde paraşütle atladığını izlemiştim. İmkansız diye bir şeyin olmadığını anladım.

Ben bir şey yapmak istediğim zaman gider kendi şartlarımı toparlar uyum sağlar ve yaparım. Hiçbir zaman hayatımı başka modellere göre yaşamadım, kendim olmaya kendimi bulmaya yönelik yaşıyorum hayatın beni yaşamasına izin veriyorum.

 

Mehmet Fatih Aktürk: Feyz aldığım sevdiğim bir sürü sporcu var ama dağcılık aleminde sevdiğim ve örnek aldığım Tunç Fındık ve Nasuh Mahruki var.

 

— Antrenman programınız nasıl? Haftada kaç gün, ne kadar saat çalışıyorsunuz?

 

 Erdek Cennet: Belli bir programım yok, vücudumun harcadığı veya etkinliklerde harcayacağı kalorileri besin değerleri tablomla almaya özen gösteriyorum, performans amaçlı olarak fırsat buldukça haftada bir gün duvar tırmanışı yapıyorum, hafta içi her gün 5 kilometre hafta sonu ise yüksek irtifada en az 18 km yürüyorum.

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Ben postanede çalıştığım için fazla spor yapmıyorum ama bütün gün evrak dağıttım için oda sporun yerine geçiyor bir hafta sonları dağ tırmanışları ve doğa yürüyüşlerine gidiyorum

 

— Bu sporla uğraşırken sizi en çok zorlayan şey nedir ve bu zorluğun üstesinden nasıl geliyorsunuz?

 

Erdek Cennet: Yüksek irtifa dağcılığı çok dikkat ve bilgi gerektirir kamp yükü ve malzeme seçiminde kendi standartlarınıza göre bazı hesaplamalar yaptıktan sonra malzemeler amacına uygun alınıp kullanmalı pratik olunmalı. Şimdiye kadar bir şeyde zorlanmadım, yorulursam dinleniyorum, susarsam su içiyorum, tahmini olarak 100 metrede bir yudum su içiyorum. Harcadığım enerjiyi atıştırmalıklarla kazanmaya çalışıyorum.

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Bu sporu severek yapıyorum dolayısıyla fazla zorlanmıyorum bir filozofun dediği gibi insan bir işi severek yapıyorsa yorulmuş sayılmaz

 

—  Spor hayatınızdaki en büyük hedefiniz nedir

 

 Erdek Cennet: Yapabildiğim şeyleri hedef olarak görmüyorum. Dünyada gidemeyeceğim yer yok. Şartlarımı ve zamanımı ayarlayarak istediğim her yere giderim. Dünyada herhangi bir hedefim yok.  Ama ayın veya herhangi bir gezegenin en yüksek zirvesine çıkmayı kendime hedef olarak görebilirim.

 

 Mehmet Fatih Aktürk: Dağcılık sporunda en büyük hedefim dünyanın en yüksek dağı olan everest dağına tırmanmak

 

—  Bu spora yeni başlayan genç sporculara en önemli tavsiyeniz ne olur?

 

Erdek Cennet: Karşılaşacakları zorluklar karşısında azimli olsunlar. Kendi potansiyellerini açığa çıkarsınlar gözlem anlama yeteneklerini ve teknik becerilerini geliştirsinler

 

Mehmet Fatih Aktürk: Dağcılık sporuna yeni başlayan arkadaşlarıma tavsiyem bu sporu sevmek ve bırakmamak ve bu sporu sadece dağcılık için yapmak reklam makam ve mevki için değil bu sporu sevdiğiniz zaman anlamlı bulduğunuz zaman mükemmelleşmenin emareleri sizde belirmeye başlar ve sıradan bir insandan farklı olduğunuzu anlarsınız

 

— Hangi dağlara tırmanışlar gerçekleştirdiniz?

 

350 den fazla etkinliğimiz var. Bitlis Süphan dağı, Rize Kaçkar dağı, Gümüşhane Zigana dağı, Niğde Kızılkaya dağı, Demirkazık dağı, Kayseri Erciyes dağı, Kars Allahuekber dağı, Antalya Kızlar Sivrisi dağı, Isparta Dedegöl dağı, Van Artos dağı, Erek dağı. Aksaray Hasan dağı, Bursa Uludağ, Balıkesir Kazdağları, Manisa Spil dağı, Diyarbakır Karacadağ, Nemrut krateri, Murat dağı, Aydos dağı, Beş parmak dağları, Köroğlu dağı ve birçok çıktığım dağlardandır.

 

— Bu coğrafya ya karşı izlenimleriniz nelerdir?

 

Doğu ve güneydoğu coğrafyası ve dağlarının görüntüsü manzarası ve tırmanışı mükemmel ötesi, çok sayıda olması dağcılık ve doğa sporları açısından değerlendirilmesi büyük bir fırsatır. Bölge halkımıza kültürel turizm,  kırsal turizm, doğa turizmi ve ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.

 

— Dağın soğuk şartlarında ısınmak için neler yapıyorsunuz?

 

Ülkemizde Kış dağcılığındaki zirve faaliyetlerinde hava -40’a kadar düşmektedir, bu zor şartlarla uyum içerisinde olabilmek için extrem çadır ve en az -40 derecelik kaztüyü uyku tulumu, Giyecek olarak alt katman ve çoraplar termal, orta katman polar, üst katman ise softjel olur, yağmurluk ve rüzgarlıklar amaca uygun olmalı, eldivenler iç polar dış ise kaztüyüdür, Baf ve bereler terletmez ve soğuk geçirmez, Ayakkabı 4×4 vibran taban, içi gorotex kumaş dışı ise yağmur geçirmez olur. Ayrıca teknolojiden de faydalanıyorum powerbank ile çalışan elektrikli çorap ve eldiven, +50 dereceye kadar ısıtabilen ısı bantlarınıda ihtiyaç duyduğumda kullanıyorum. Ayrıca dondurucu dağ etkinliklerimde donmaması için ısınmak, yemek ve su ısıtmak için kullandığım tüpümdeki gazı 30 propan ve 70 bütan karışımı olarak dolduruyorum normal gazlar donuyor.

 

— Dağ tırmanışlarında Halkın veya çevrenizdeki insanların ne gibi önyargıları oldu, anlatır mısınız?

 

Kurduğumuz diyaloglar çok güzel ellerinden gelen tüm imkanlarını sunuyorlar çok harika misafir perverlik yaşatıyorlar evlerine davet edip misafir ediyorlar. Etkinliklerimizde çok sayıda tanıdığımız ve dostluğumuzu devam ettirdiğimiz telefonla hal hatır sorduğumuz ve yüz yüze görüştüğümüz ve hediyeleştiğimiz çok sayıda dost ve arkadaşımız var hem de Türkiye’nin her gittiğimiz İllerinde farklı dil din kültüre sahip arkadaşlarımız olması bizi çok mutlu ediyor. Bu işin en güzel yönlerinden biride bu kurduğumuz dostluklardır. Ülkemiz ve insanlarımızın ilgi ve alakaları çok güzel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör:
Etiketler: İKİ, DAĞCIDAN, SÜPHAN'A, TIRMANIŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı