Haber Detayı
24 Şubat 2022 - Perşembe 08:05
 
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
GÜNDEM Haberi
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı

Adilcevaz ceviz ezmesi ekonomiye kazandırılacak

 

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde Kaymakamlık ve Belediyenin destekleriyle Adilcevaz Aile Destek Merkezi’nde (ADEM) ceviz ezmesi üretimine başlandı.

 

Adilcevaz Kaymakamlığı ve Adilcevaz Belediyesi’nin destekleriyle cevizin işlenerek ekonomiye kazandırılması için Adilcevaz Aile Destek Merkezi’nde (ADEM) ceviz ezmesi üretimine başlandı.

 

Aile Destek Merkezi (ADEM) aşçılık kursundaki 18 bayan kursiyer, üretimini yaptıkları ceviz ezmesini Ankara, İzmir ve Edirne başta olmak üzere ülkenin birçok yerine göndererek aile bütçesine de katkı sağlıyor.

 

Adilcevaz Kaymakamı İsmail Demir ve Belediye Başkanı Necati Gürsoy, yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek kursiyerlerden ceviz ezmesi hakkında bilgiler aldı.

 

Adilcevaz Kaymakamı İsmail Demir, yaptığı açıklamada "Adilcevaz ilçemizin dillere destan birçok lezzeti var. Bunlardan en çok öne çıkan ceviz ve ceviz reçelimizdir. Aile Destek Merkezindeki hocalarımız ve kadın kursiyerlerimiz yeni bir ürün denemesinde bulundular. Bu ürünümüzde ceviz ezmesi oldu. Bu ürününde ülkemiz genelinde en az cevizimiz kadar ses getireceğinden şüphemiz yok. Bu ürünümüz çok güzel ve çok lezzetli. Bu ürünün ortaya çıkarılmasında emeği geçen hocalarımızı ve kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. İnşallah halkımızın damak tadına uygun şekilde yakın zamanda seri üretime geçerek bu ürünümüzü reyonlarda görmüş olacağız diye düşünüyorum.

 

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy yaptığı açıklamada, "Adilcevaz cevizi dünyaca ünlü bir cevizdir. Yağ oranı uygun olan bu cevizimiz aynı zamanda ülkemizin çeşitli bölgelerine de gönderilmektedir. 2018 yılında Kaymakamlığımız ile birlikte beraber açtığımız Aile Destek Merkezinde her konuda olduğu gibi aşçılık konusunda da çok iyi hizmetler verilmektedir. Burada cevizimizi entegre ürünlerde de kullanarak arkadaşlarımız ceviz ezmesi üretimine başladı. Hakikaten bu ceviz ezmesinin tadı ve aroması çok güzel. İstiyoruz ki bunu ülkemizin her tarafına gönderelim. Sadece ceviz ezmesi değil, cevizin çeşitli ürünlerinin de üretimini yapacaklar. Böyle bir hizmeti gerçekleştirdikleri için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ürünü inşallah tüm ülkemize yayacağız. 

 

Aile destek merkezi Müdürü Emre Yılmaz; açıklamasında, "Adilcevaz cevizinin marka değerini kadar arttırabiliriz diye düşünürken bu konuda birçok çalışmamız oldu ve Adilcevaz ceviz ezmesinin üretimine karar verdik. Ardından aşçılık kursumuzda bu ürünün üretimini yaparak satışa hazır hale getirdik. Bizim tek problemimiz Pazar problemidir. Bu problemi de çözebilirsek Adilcevaz cevizi hak ettiği yere gelecektir. Aşçılık kursumuzda 18 kursiyerimiz ile birlikte bu ürünü ortaya çıkardık. Ürünümüzde kesinlikle hiçbir katkı maddesi bulunmayan doğal bir üründür ve yüzde 95’i ceviz içermektedir. Ürünümüzün raf ömrü 2 aydır. Ancak bu ürünümüze vakumlama işlemi yaparsak raf ömrünü 5-6 aya çıkarabiliriz. Fiyatı piyasaya göre çok uygun lan ürünümüzü hediyelik olarak ta kullanabiliriz.

 

Halk Eğitim Bünyesinde Çalışan Usta Öğretici Elif Çelik ise, açıklamasında "Dünyaca ünlü olan Adilcevaz cevizinin farklı çeşitlerini yapmaya çalıştık. Arkadaşlarımızla birlikte en az üç beş çeşit tarif deneyerek Adilcevaz ceviz ezmesini ortaya çıkardık. Bu ürünümüz için çok güzel siparişler alıp, aile bütçemize de katkı sağlamaya çalışıyoruz. İnşallah ürünlerimiz en kısa zamanda Türkiye genelinde meşhur olacaktır. Ankara, İzmir ve Edirne gibi birçok yerlere sipariş gönderdik. Allah’ın izniyle bundan sonra da sipariş birçok yere ürünlerimizi göndermeye devam edeceğiz.

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: Dünyaca, Ünlü, Adilcevaz, Cevizi'nin, Ezmesi, Yapıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
Dünyaca Ünlü Adilcevaz Cevizi'nin Ezmesi Yapıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı