Haber Detayı
01 Ekim 2018 - Pazartesi 13:20
 
DOÇ. DR. ZEKİ TAN'IN KATILIMI İLE CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI
ADİLCEVAZ ESKİ MÜFTÜSÜ DOÇ. DR. ZEKİ TAN'IN KATILIMI İLE CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI
ADİLCEVAZ Haberi
DOÇ. DR. ZEKİ TAN'IN KATILIMI İLE CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI KUTLANDI

Doç.Dr. Zeki Tan'ın Katılımı ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandı

 

Adilcevaz İlçe Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen programa Adilcevaz eski ilçe müftüsü, Iğdır üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. zeki Tan’ın katılımı ile gerçekleşti.

 

Adilcevaz halk eğitimi merkezi konferans salonunda düzenlenen programa, Adilcevaz Kaymakamı Arif Karaman  Belediye Başkanı Necati Gürsoy jandarma  Komutanı Savaş Dalgıç, ilçe müftü vekili Muharrem Kömürçen, Aydınlar Belde Belediye Başkanı Arif Tosun, din görevlileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

 

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Hafız muharrem ölçücü tarafından Kur'an-ı Kerim okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftü vekili muharrem kömürçen, tarafından 1986 yılından itibaren Ekim ayının ilk haftasının Camiler ve Din görevlileri Haftası olarak kutlandığını belirtildi.

 

Daha sonra Adilcevaz belediye başkanı Necati Gürsoy "Bildiğiniz gibi İslam Medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Hayatın merkezinde de şehrin merkezinde de cami vardır. Ben din görevlilerin emrindeyim cami ile ilgili ne eksikleri varise bana gelsinler yardımcı olayım dedi.

 

Adilcevaz kaymakamı Arif Karaman, ise  “camilerin önemine dikkat çekti. Camiler omuz omuza saf tuttuğumuz, birlik ve beraberliğimizi ve kardeşlik duygularımızı güçlendirdiğimiz yerlerdir" diyen karaman "Camiler gerçek huzuru bulduğumuz manevi sığınaklarımızdır. Camiler vatan sevgisinin milli bütünlüğün telkin edildiği, şehitlik gazilik ruhunun beslendiği, çalışma azminin, güzel ahlakın işlendiği dini ve milli kültür ocağımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle sizlerin gününü kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyorum dedi. 

 

Doç Dr. Zeki Tan ise "Yeryüzünde Allah’a “en sevimli” mekânlar camilerdir. Camiler bizim kulluk anıtımız,  insanlarımızın akciğerleridir. Bu mekânlar toplumda alternatifi olmayan yegâne yerlerdir.

Bitlis’in Adilcevaz ilçesi geçmiş dönemlerde hep kararlılığın ve emniyetin olduğu bir bölge olmuştur. Bunun da sebepleri arasında yine manevi dinamiklerimiz olan cami görevlilerinin  “ortak değer” oluşturma anlayışı yatmaktadır. Adilcevaz’ın manevi dinamikleri toplumda yaşayanların bir arada yaşamalarını temin ve tesis etmiştir. Hiç kimsenin kendi varlığını ötekinin yokluğuna bağlamaması gerektiğini anlatmıştır.  Bölgede yaşayan farklı inanç, mezhep, ırk ve etnik özelliklere sahip olan bireylerin bir arada yaşaması ve yaşatılmasında manevi dinamiklerin fonksiyonu hep pozitif olmuştur. 

Bir mabet düşünün ırkları ve dilleri farklı; kimi Arap, kimi Türk, kimi Kürt, kimi Alevi, kimi Sünni, kimi Çerkez kimi Pomak hepsi aynı safta omuz omuza,

Bir mabet düşünün cinsleri farklı kimi erkek, kimi kadın, kimi genç kimi yaşlı, kimi büyük kimi küçük, fakat hepsi yan yana tıpkı bir müdafaa hattı gibi,

Bir mabet düşünün fikirler ayrı fakat bu ayrılıkta gayrilik yok hepsi tevhide inanmış,

Bu mabet camiden gayrı yer değildir.

Bunu temin ve tesis etmenin yegâne yolu camidir. Cami çok “farklı karakterde” ferdi barındıran bir kurumdur.

Cami İslam toplumunun “kulluk anıtıdır.”  “Camiler şehirlerin zikridir.” Cami sayesinde bedenlerimizi bedenlerimiz sayesinde ruhlarımızı bir araya getiriyoruz

Din görevlisi de bu mabedin temel esasıdır.

Din görevlisi toplumla dinin kesişme noktasında önemli fonksiyon üstlenen kimsedir. Din görevlisi bir başka anlamı ile din gönüllüsü toplumu dine, dini topluma taşıyan ve bu misyonu üstlenen kimsedir. Toplumun bilgi açlığı ve açığını kapatmayı görev bilen bir misyonun sahibidir.

Toplumu yoğuran bir teknenin görevlisi ve gönüllüsüdür. Hz. Peygamber (s.a.v.)’den beri cami toplumu eğiten bir kurum olagelmiştir.  Çünkü cami toplumun bir kişilik ve kimlik potasıdır. Cami bir sosyal merkezdir. Din gönüllüsü de bu merkezin bir “rahmet insanıdır.”  Toplumda proaktif bir özelliğin insanıdır. Din görevlisi içinde yaşadığı toplumun barış sevgi ve güven ilişkisi kurarak bu iklimin yapı taşıdır.

Camide mihrap vardır. Mihrap sadece din gönüllüsünün cemaatin önüne geçip namaz kıldığı yer değildir. Mihrap “Harp” kökünden gelir. Mihraptaki gönüllünün her türlü negatif ve çirkinlikle mücadele ve mücadele ettiği, harp açtığı mekânın adıdır.

Camide minber vardır. Minber “bilginin ışığa” dönüştüğü yerdir.

Camide kürsü vardır. Kürsü o bilginin yüceliğini ifade eden bir kavaramdır.

Cami sadece bizim ibadet mekânımız değildir.

CAMİ…

Bizim birlik mekânımızdır.

Bizim sevgi mekânımızdır.

Bizim bütünlük mekânımızdır.

Bizim kaynaşma mekânımızdır.

Bizim dostluk ve muhabbet mekânımızdır.

Bizim gönüllerimizin beraber attığı mekânımızdır.

Bizim aynı Allah’a iman ettiğimizin göstergesidir.

Bizim aynı peygamberi rehber edindiğimizin ifadesidir.

Bizim aynı kitabı okuduğumuzun sembolüdür

Bizim aynı kıbleye döndüğümüzün açık ve net ifadesidir.

Bizim tarihimize can veren mekânımızdır.

Bizim sanatımıza ruh veren mekânımızdır.

Bizim cemiyetimizi diri tutan ve mana üfleyen mekânımızdır.

Cami, camiye gelenle gelmeyen arasındaki fark herkes tarafından fark edilip görüldüğü, gelmeyenlerin gelme ihtiyaç htiği mekânlar olduğunda gerçek anlamda toplumun birlik ruhu tecessüm edecektir. VE Camiler Allah’ın evidir. İlahi olanın ve kutsalın yeryüzüne eklemlendiği kutsi mekânlardır. Rabbim bu toplumu camisiz eylemesin!

www.adilcevazmedia.com  Cengiz Velioğlu

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: DOÇ., DR., ZEKİ, TAN'IN, KATILIMI, İLE, CAMİLER, VE, DİN, GÖREVLİLERİ, HAFTASI, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı