Haber Detayı
06 Temmuz 2018 - Cuma 11:49
 
DAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Muş’ta gerçekleşti.
DAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Muş’ta gerçekleşti.
GÜNDEM Haberi
DAKA Yönetim Kurulu Toplantısı Muş’ta gerçekleşti.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Toplantısı Muş’ta gerçekleşti.

 

Bitlis Valisi ve Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirilen; Muş Valis  Aziz Yıldırım, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Murat Zorluoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekteri Halil İbrahim Güray, Birim Başkanları ve İl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlerinin katılımlarıyla düzenlenen toplantıya Hakkâri Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkâri İl Genel Meclis Başkanı Gülizar İliş ile Hakkâri Ticaret Sanayi Odası Başkanı Servet Taş toplantıya video konferans ile katıldı.

 

Muş Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, “Bugün dönem başkanlığımda DAKA Yönetim Kurulumuzun 2018 yılı 4. toplantısını gerçekleştiriyoruz. Bu toplantımızda 2 Ocak 2018 tarihinde ilan edilen ve değerlendirme süreçleri tamamlanan 6 milyon TL bütçeli Çocuk ve Gençlerin Kalkınmaya Entegrasyonu Mali Destek Programı ve 2018 yılı içinde açılan yeni bir destek mekanizması olan Fizibilite Desteği Programı kapsamında alınmış başvurular ve çeşitli fuarlara katılım ile ilgili hususları görüşeceğiz” dedi.

 

Vali Ustaoğlu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından kabul gören Ortak Kullanım Atölyeleri (ORTKA) projesi hakkında bilgi verdi: “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonu ve otoritesinde gerçekleşen IPA-II kapsamında yer alan Rekabetçi Sektörler Programı’na Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak sunulan yaklaşık olarak 9.3 Milyon Avro’ya tekabül eden Ortak Kullanım Atölyeleri (ORTKA) projesi 29 Haziran 2018 tarihinde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından kabul görmüştür.  9,3 Milyon Avro (50 milyon TL) bütçeli projenin yaklaşık 7.5 milyonu avrosu AB bütçesinden, 1.8 milyon avro ise ulusal bütçemizden karşılanacaktır. Proje kapsamında Bitlis ve Muş Organize Sanayi Bölgelerimiz ile Van Erciş Küçük Sanayi Sitemize birer adet ortak kullanım atölyesi kurulacaktır. Kurulacak ortak kullanım atölyelerinde; işletmelerimizin kendi sermayeleri ile alamadıkları büyük bütçeli makine ve ekipmanlar alınarak üreticilerimizin ortak kullanımına sunulacak, ayrıca üreticilerimizin satış, pazarlama, dış ticaret ve teknik konularda kendilerini geliştirmeleri ve kurumsallaşmaları sağlanacaktır. Bu yolla üreticilerimiz daha modern makinalar ile üretim yapabilecek, daha fazla kazanacak, daha fazla istihdam sağlayacak, bölgemize ve ülkemize daha fazla katkı sunacak ve en nihayetinde ekonomimiz güçlenecektir. Bu atölyelerimiz aynı zamanda üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde ve meslek liselerinde okuyan öğrenciler için de adeta birer laboratuvar niteliğinde olacaklardır. Toplantının genelde ülkemize ve bölgemize özelde illerimiz için hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Toplantıda; 2018 Çocuk ve Gençlerin Kalkınmaya Entegrasyonu Mali Destek Programı ve Fuarlara katılım ile ilgili hususlar ile Fizibilite Desteği talepleri görüşüldü.

 

www.adilcevazmedia.com Cengiz Velioğlu

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: DAKA, Yönetim, Kurulu, Toplantısı, Muş’ta, gerçekleşti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı