Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 14:35
 
BİTLİS'İN TARİHİ KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKARTILIYOR
BİTLİS'İN TARİHİ KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKARTILIYOR
GÜNDEM Haberi
 BİTLİS'İN TARİHİ KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKARTILIYOR

Kadim kent Bitlis’in tarihi kimliğini ortaya çıkarmak amacıyla yürütülen "Sokak Sağlıklaştırma  projesinde DAKA ile protokol imzalandı.

 

Bitlis Belediyesi, 6 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve 600'ün üzerinde tescilli yapıyı bünyesinde barındıran kadim kent Bitlis’in tarihi kimliğini ortaya çıkarmak için çalışmalara devam ediyor.

 

 

Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, "Sokak Sağlıklaştırma" projesi kapsamında Kalealtı, Ulu Cami Meydanı, Sinema Yokuşu'ndaki çalışmaların yanı sıra şimdi de Kasapçılar ve Büryancılar çarşısında çalışmalara başlanması için Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile protokol imzaladı.

 

 

Vali ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, DAKA ve Bitlis Belediyesi olarak tahmini 7 milyonun üzerindeki projeyi bu yıl başlatacaklarını ifade eden Ustaoğlu, şöyle konuştu: “Geçen yıl başlattığımız Sokak Sağlıklaştırma projemiz gerçekten toplumda çok iyi karşılık bulan, Bitlis'in o kadim kültürünü adeta ayağa kaldıran, şehre kimlik, kişilik ve ruh katan bir proje. 600'ün üzerinde tescilli eseri bünyesinde barındıran bu şehrin tarihini korumak ve yeni nesillere aktarmak için yürütülen çalışmalardır. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Bitlis için 40 milyona yakın ayırdığı bir bütçe var. Kültür Bakanlığı, DAKA,Bitlis Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile birlikte bu çalışmalarımızı yürütüyoruz.

 

 

Ardından Vali Ustaoğlu ile DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray arasında Sokak Sağlıklaştırma projesi kapsamında hazırlanan protokol imzalandı.

 

www.adilcevazmedia.com  Cengiz Velioğlu

 

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: , BİTLİS'İN, TARİHİ, KİMLİĞİ, ORTAYA, ÇIKARTILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı