Haber Detayı
28 Aralık 2021 - Salı 19:01
 
Bitlis Eren Üniversitesine TÜBA Ödülü
Bitlis Eren Üniversitesine TÜBA Ödülü
GÜNDEM Haberi
Bitlis Eren Üniversitesine TÜBA Ödülü

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Uluslararası Akademi Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sahiplerini Buldu

 

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “TÜBİTAK ve TÜBA Bilim Ödülleri” takdim törenine katıldı.

 

Bitlis Eren Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Vural Genç, Bilimsel Telif Eser dalında Acem’den Rum’a Bir Bürokrat ve Tarihçi: İdris-i Bidlîsî (1457-1520) adlı eseriyle Sosyal Bilimler Alanında Halil İnalcık Özel Ödülüne layık görüldü.

 

TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında ihdas ettiği ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açık olan 2021 yılı “TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri”ne, Sosyal ve Beşerî Bilimler ile Sağlık ve Yaşam Bilimleri olmak üzere iki kategoride bilim insanları layık görüldü.

 

Tüm bilim alanlarında üniversite düzeyinde nitelikli Türkçe bilimsel telif eser yazım ve yayınını teşvik amacıyla verilen bu ödül, belirli bilim alanlarında yayımlanan eserlere, alanında dünya bilimine değer katmış, ulusal ve uluslararası başarılarıyla ülkemizi onurlandırmış Şeref Üyeleri adına ihdas ediliyor. Ödül bu sene, “Halil İnalcık Özel Ödülü”, “Kemal Karpat Özel Ödülü” ile “Mehmet Genç Özel Ödülü” şeklinde verildi. Üniversitelere yönelik nitelikli Türkçe telif eser üretimi teşvikini amaçlayan Bilimsel Telif Eser Programı (TESEP) kapsamında; 2021 yılında Sosyal Bilimler alanında bir esere Telif Eser Ödülü, bir esere Halil İnalcık Özel Ödülü, bir esere Mehmet Genç Özel Ödülü, bir esere Kemal Karpat Özel Ödülü ve beş esere de Kayda Değer Eser (Mansiyon) Ödülü olmak üzere dokuz Türkçe bilimsel telif esere TÜBA-TESEP Ödülü verildi.

 

Ödül törenine Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ile birlikte katılan Doç. Dr. Vural GENÇ, ödülünü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı.

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: Bitlis, Eren, Üniversitesine, TÜBA, Ödülü,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bitlis Eren Üniversitesine TÜBA Ödülü
Bitlis Eren Üniversitesine TÜBA Ödülü
Bitlis Eren Üniversitesine TÜBA Ödülü
Yorumlar
Haber Yazılımı