Haber Detayı
27 Mart 2018 - Salı 11:14
 
ADİLCEVAZ, TARİHİ VE TURİZMİ İLE ANILACAK
ADİLCEVAZ, TARİHİ VE TURİZMİ İLE ANILACAK
ADİLCEVAZ Haberi
ADİLCEVAZ, TARİHİ VE TURİZMİ İLE ANILACAK

Adilcevaz’da bulunan harabe durumundaki 650 yıllık mucizeler manastırı ile Urartular dönemine ait Kef Kalesi ve Selçuklu Mahallesi’nde bulunan tarihi kilise turizme kazandırılacak.

İlçede 14. yüzyılda yaptırılan ve mucizeler manastırı olarak adlandırılan kilise ile birlikte yakınında bulunan Urartular dönemine ait Kef Kalesinin yanı sıra Selçuklu Mahallesi’ne yaklaşık 5 Kilometre uzaklıktaki taş kilisenin turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. 

Adilcevaz Belediye Başkanı Necati Gürsoy,” ilçedeki Urartular dönemine ait Kef Kalesi ile birlikte bu iki kilisenin onarımı için hazırladıkları projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunacaklarını söyledi. 

Kiliseye giden yollarda çalışma başlattıklarını ifade eden Başkan Gürsoy, “İlçemizde ki mucizeler manastırı olarak bilinen kilisenin 14. Yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kilise yıllar önce özellikle defineciler tarafından tahrip edilerek harabeye dönüşmüştür. İlçemizde bulunan ikinci bir kilise ise Selçuklu Mahallesinin üst kısmında bulunmaktadır. Fakat bu kilisenin ismi bilinmemektedir. Mutlaka o dönemde bunun bir ismi vardır. Fakat şu anda kilisen herhangi bir tespit ve kaydı yok. Yapılacak restorasyon projesiyle Mucizeler Manastırı ile birlikte Selçuklu Mahallesinde bulunan kilise, kültür turizmine kazandırılacak ve özellikle yabancı turistlerin en uğrak yeri olacak” dedi. 


Belediye Başkanı Gürsoy, ilçedeki önemli tarihi yapılardan olan Kef Kalesini de gün yüzüne çıkaracaklarını söyledi. 

Gürsoy, “Kef Kalesini gün yüzüne çıkarmak için daha önce kalede kazı çalışmalarına katılan Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. M. Cengiz Işık'la görüşerek, kalede tekrardan kazı çalışmaları başlatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. İnşallah kiliselerle birlikte Kef Kalesinde ki çalışmaları en kısa sürede başlatıp ilçemiz turizmine kazandıracağız. Bu yapıların turizm açısından ilçemize önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

www.adilcevazmedia.com

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: ADİLCEVAZ,, TARİHİ, VE, TURİZMİ, İLE, ANILACAK,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ADİLCEVAZ, TARİHİ VE TURİZMİ İLE ANILACAK
ADİLCEVAZ, TARİHİ VE TURİZMİ İLE ANILACAK
Yorumlar
Haber Yazılımı