Haber Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 11:32
 
ADİLCEVAZ'DA İMAR BARIŞI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
ADİLCEVAZ'DA İMAR BARIŞI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
GÜNDEM Haberi
ADİLCEVAZ'DA İMAR BARIŞI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

 

Adilcevaz’da imar barışı ile ilgili toplantı yapıldı

 

Adilcevaz Kaymakamı Sayın Arif Karaman’ın Başkanlığında

Adilcevaz Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Adilcevaz halkının, Mahalle ve köy muhtarlarının yoğun ilgi gösterdiği İmar Affı ile ilgili birçok konuyu açıklığa kavuşturan çevre ve şehircilik il müdür yardımcısı İmar Barışı’na müracaatlar 8 Haziran itibarı ile başladı  31 ekim 2018 de sona erecek dedi.

 

Peki, İmar barışı için başvuruları nereye yapılacak

 

İmar barışı için başvuru yaparak Yapı Kayıt Belgesi almak gerekiyor. Yapı Kayıt Belgesi almak için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın e-Devlet üzerinden İmar Barışı Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması linkine tıklayıp ilgili bilgileri doldurarak başlıyor.

 

İmar barışı ödemesi nereye yapılır

 

Yapı Kayıt Belgesi almaya hak kazanan yapılar bu belgeyi aldıktan sonra yapının tüm sahiplerinin muvafakat vermeleri ve varsa kamu hizmetine ayrılan alanlara denk gelen bölümleri terk edilmesi ile yapı kullanma izin belgesi olmasa dahi tapu kütüğünde bu yapı ile ilgili cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebilecek.

Söz konusu taşınmaz Hazine arazisi üzerinde yapılmış ise bu durumda yine yapı kayıt belgesi alınabilecek. Ancak yapının bulunduğu arazi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat edilecek ve arsayı rayiç bedel üzerinden satın alınması gerekiyor.

 

İmar Barışı’ndan hangi yapılar faydalanacak

 

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapı ruhsatı olmayan veya yapı ruhsatı olduğu halde yapı ruhsatına aykırı olarak inşa edilmiş kırsal ve kentsel bölgelerdeki tüm yapıların sahipleri bu aftan yaralanabilecek. Ancak Boğaziçi Sahil Şeridi ve öngörüm bölgesi ile Tarihi Yarımada’nın çevresi ve Gelibolu Tarihi Alanında belirlenen yerler kapsam dışında bırakıldı.

 

Yapı Kayıt Belgesi’nin ne faydası olacak

 

Vatandaşlar Yapı Kayıt Belgesi’ni alması durumunda elektrik, su ve doğalgaz bağlanabilecek ve bina yasal hale geldiği için yıkılma riski olmayacak. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

 

İmar Affı için ödenecek miktar nasıl hesaplanıyor

 

İmar Barışı için ödenecek tutar, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olacak şekilde hesaplanacak.

Yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyesinden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınmak suretiyle hesaplanır.

www.adilcevazmedia.com  Cengiz Velioğlu

Kaynak: (ADM) - ADİLCEVAZ MEDIA Editör: Cengiz VELİOĞLU
Etiketler: ADİLCEVAZ'DA, İMAR, BARIŞI, İLE, İLGİLİ, BİLGİLENDİRME, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı